Baterie by neměli setrvávat. To jako fakt?
Odpovědět0 0
To je veľmi čudný výsledok, najmä to vybíjanie do nuly. LFP sa používa aj pre solárne panely a vždy sa dá nastaviť len hĺbka vybitia, pričom software ani nedovoľuje nastaviť vybíjanie na nulu. Rapídne to ovplyvňuje životnosť. Ja som výbíjal do 10% a za 2 roky mi kleslo SoC na 97%. Potom som zmenil hlbku vybitia na 75%, čiže vybíjanie do 25% zostatkovej kapacity. Za ďalšie dva roky sa to nezmenilo, stále mám SoC 97%.
Preto sa mi nechce veriť, že cyklovanie 0-25% je lepšie ako 75-100%. To fakt vidím prvý krát.
Pritom asi 220 dní v roku sa mi batérie nabijú na 100%. Keby bol taký problém so 100% nabitím, SoC by mi určite za dva roky kleslo, tak ako klesalo pri hlbokom vybití.
Nie je to FAKE?
Odpovědět0 0
Díky za zajímavý článek. Zrovna řeším, jaká je nejvhodnější strategie využití a prodeje energie z fotovoltaické elektrárny a tohle by mohlo dost změnit obvyklý přístup k práci s baterkami.
Je ale ještě otázka, co s tou baterkou udělá delší vybití. Třeba u olověných akumulátorů dochází při vybití docela rychle k sulfataci elektrod a ztrátě kapacity. Koukal jsem do zdrojového textu a v testech se podle všeho cykluje okamžitě, takže po vybití na 2,5V následuje nabíjení na cílovou kapacitu.
V běžném domácím provozu by normálně mělo smysl prodat skoro celý obsah baterky do sítě při večerní špičce a nechat tam jen nějakou rezervu na noční spotřebu. Jenže pokud bude další den zataženo, tak se baterka moc nenabije. A jestli jí delší vybití bude škodit, nemusí být výsledek dobrý.
Odpovědět0 0
Tohle správně nastavit, to je kumšt a nevím, zda to má dobré řešení. V zásadě je dobré ráno to cpát především do sítě, po poledni (kdy je cena nízká až záporná) vše ládovat do baterky, aby se to pak dalo případně prodávat večer. Jenže pak z toho, co je v baterce, musíte pokrýt to, co jde do sítě, to, co spotřebujete večer, a případě i to, co spotřebujete ráno (když není hezky). To už je potřeba dost velkou baterku, aby se to dalo nějak skloubit. Také to znamená, že to tímto chcete tlačit ke 100 % (aby to pokrylo ty tři situace), což ale zase nechcete z důvodu životnosti. Každopádně zásadní je nervat to do sítě v dobách přebytku, pak se z příčiny problému stane naopak jeho řešení. A chtělo by to software, který by dokázal dobře spolupracovat s předpovědí počasí, aby to dokázal pro dnešek naplánovat s ohledem toho, co se očekává zítra. Vím, že jsou takové, které automaticky pracují s výkupními cenami, ale nevím, nakolik jsou schopné dynamicky upravovat chování s ohledem na odhadovaný stav v následujícím dni.
Odpovědět0 0
Celkom by ma zaujímalo, ako sa správajú napr. batérie v slúchadlách, ktoré sa po vložení do púzdra vždy nabíjajú na 100%. Asi to nebude pre životnosť nič moc a ďalšie lítium skončí niekde na skládke v halde...
Btw, používam Sony-C700N, tak snáď to má Sony nejako ošéfované a vydržia čo najdlhšie.
Odpovědět0 0
Otázkou je, co umře dřív, zda baterka nebo jiná součást. Já teď odstavoval sluchátka ne kvůli baterce, ale kvůli tomu, že guma na kabelu natolik popraskala, že už z toho čouhaly dráty. Ono se to stejně trochu liší směs od směsi a člověk nikdy neví, která tam vlastně je. Obecně je ale dobré to nenabíjet úplně a u většiny typů to ani plně nevybíjet. Jednoduše, když víte, jak dlouho se to bude asi nabíjet, a vzpomenete si na to dřív, než se to plně dobije, tak to klidně odpojte. Ale asi nemá smysl se na to nějak dramaticky zaměřovat a hlídat to, člověk by neměl být otrokem. A jak jsem říkal výše, je možné, že dřív umře “obal” než baterka.
Odpovědět0 0